5 vodcovských schopností, ktoré môžete rozvíjať v horách

Vodcovstvo sa často učí robením chýb, vypracovaním sa nahor v organizácii alebo pozorovaním manažérov, ktorí sú dobrí a iní, ktorí sú .. hmm … nie až tak dobrí.

V tomto článku by som Vám chcel predstaviť iný pohľad na líderstvo. Líderstvo, ktoré je mimo kancelárie a je oveľa ľahšie predstaviteľné a prirodzenejšie. A to skrze turistiku a horolezectvo v 5 tipoch:

  1. Zdieľajte úspech

Keď idete na horolezeckú výpravu alebo horskú expedíciu nikdy nejdete sami. Ste závislí na vašom partnerovi alebo tíme, aby ste sa dostali na vrchol.

Samotná spoločná cesta je dôležitejšia ako cieľová destinácia. Ak to nie je zdieľané a oslávené spoločne, aký to má zmysel? Je to ako moment kedy dosiahnete svoj životný úspech, no keď sa rozhliadnete zistíte, že ho nemáte s kým osláviť a potešiť sa.

Rovnaká mantra môže byť použitá pri práci. V tíme nie je len „ja“, preto sa o úspech delíme všetci. Zamyslite sa nad tým, koľko ste dosiahli vďaka svojmu tímu a uvedomíte si, že ďaleko presahuje to, čo by ste dosiahli sami.

A nezabudnite spolu oslavovať.

  1. Cvičte si trpezlivosť, vytrvalosť, vďačnosť

Keď ste vo voľnej prírode, problémy vášho každodenného života sa stávajú často malichernými a luxusom sa stáva šálka čaju, hviezdna obloha, pekný rozhovor… (najmä ak nemáte signál).

Počas výstupu na štít sa často cítite vyčerpaní, no stále nájdete energiu na to, aby ste spravili ďalší krok hoci to bude trvať ešte niekoľko hodín. Lebo viete, že odmena príde.

Zastavili ste sa na chvíľku, aby ste si našli čas na to, aby ste ocenili svoju prácu, svojich spolupracovníkov alebo zamestnancov? Ako často hovoríte ďakujem?

  1. Vychovávajte svoju emocionálnu inteligenciu

Môžete byť vo svojej najlepšej fyzickej forme, no ak Vaša myseľ nie je taká silná ako Vaše telo tak sa môžete ľahko vzdať.

Prečo? Pretože lezenie je 80% mentálne a 20% fyzicky náročné. Jediným spôsobom, ako môžete pracovať na svojom psychickom zdraví, je získanie skúseností v kritických situáciách a budovanie sebavedomia.

Čím viac sa poznáte a dokážete zvládnuť svoje emócie, tým je jednoduchšie prekonať svoje obavy a lepšie kontrolovať výsledky.

Spoznávajte sa. Ako reagujete na spätnú väzbu od ostatných ľudí? Dokážete ovládať svoj temperament, úzkosť alebo strach zo zlyhania?

Hora je skvelým prostredím pre prácu na emočnej inteligencii, pretože máte ľahký prístup k tomu, ako sa cítite o sebe. Pri chôdzi stačí počúvať hlasy v hlave.

Čo si hovoríte? Aké slová používate? Sú pozitívne alebo negatívne?

  1. Buďte otvorení pre zmenu

Ak ste už niekedy strávili čas v horách, viete, že počasie sa tam dokáže zmeniť v priebehu 5 minút.

Bez ohľadu na to, koľko plánujete, veci sa môžu nečakane vymknúť spod kontroly. Člen vášho tímu sa zraní, príde búrka…

Tak ako v horách, aj svet businessu sa mení. To, čo dnes robíte, nemusí byť to isté, čo budete robiť za rok alebo za šesť mesiacov. Ste dostatočne flexibilní na to, aby ste akceptovali neustále zmeny?

  1. Zostavte si horskú dôveru

A konečne, základná kvalita vodcov je schopnosť budovať dôveru v tíme, najmä v tíme horolezcov.

Budujete dôveru nielen vo svojho partnera, ale aj dôveru v seba samého. Najdôležitejšie je, že musíte dôverovať schopnostiam svojho partnera a on Vašim. Musíte byť oboznámení so svojimi silnými a slabými stránkami, ako aj so slabinami druhých.

Z tohto dôvodu sú transparentnosť a komunikácia také dôležité na budovanie dôvery. Ak som zranený alebo chorý, musím to oznámiť svojmu tímu. Ak niekto neovláda prvú pomoc, tím si musí byť vedomý tejto medzery.

Dôvera je tiež nevyhnutnou investíciou do bezpečného a produktívneho pracoviska, ktoré by mal každý rozvíjať ako vodcovské schopnosti. Ak vedúci verí svojmu tímu, že získa požadovaný výsledok, potom nie je potrebné každý projekt mikroriadiť.

Ako raz povedal Edmund Hillary:

„Nie je to hora, ktorú dobijeme, ale samých seba.“

Každá hora Vás môže naučiť niečo o sebe, ak ste ochotní ju vidieť zhora.